11.10.2026

Kajaani-Kuopio, vaihtoehtoreitti

Viitostie Siilinjärven ja Iisalmen välillä on melko ikävä kokemus. Raskasta liikennettä on paljon ja sodanjälkeinen museotie on mitä on. 

Vaihtoehtoinen reitti Kajaanista Kuopioon kiireettömälle kulkee Rautavaaran kautta. Onhan se 30 kilometriä pitempi, mutta vastapainoksi rekkojen jaloissa ei juuri tarvitse ajella. Reitin runko koostuu kahdesta seututiestä: Kajaanin ja Rautavaaran välillä tie 870, matka noin 80 km, ja 580 Rautavaaralta kantatielle 75, noin 20 km. Kantatietä 75 ajetaan Siilinjärvelle, josta Kuopioon onkin sitten moottoritietä.


870 on varsin mukavaa ajaa: varsin suoraa, hiljaista ja nättejä maisemia.

Mutta: Kainuun puolella tie on kuin 50 Shades of Gray, pikku montuilla ja pateilla koristettuna.


Pohjois-Savoon tultaessa edessä on upouutta mustaa pintaa. Maakunnan ja kunnan vaihtumista osoittavan kyltin kunto panee kuitenkin epäilyttämään.


Epäilyksessä on perää. Parin asfalttikilometrin jälkeen tie vaihtuu yllättäen soratieksi. Siis seututie, joilta yleensä voi odottaa jonkintasoista laatua.


Noin kymmenen kilometrin pätkä on vuonna 2018 "parannettu soratieksi". Tämä "soratieksi parantaminen" on esimerkki puolirikollisesta julkisen hallinnon Newspeakista, jolla aktiivisesti yritetään muuttaa musta valkoiseksi.


Jossain vaiheessa koittaa paluu pikitielle ja päästään kylille Rautavaaraan. Pikku pätkä ajetaan entistä maantietä 586, joka takavuosina parannettiin kantatieksi 87 numerokilvet vaihtamalla. Rautavaaralta eteenpäin 580 on asiallisessa kunnossa.

1 kommentti:

  1. Seututien status ei tosiaankaan ole tae kestopäällysteestä. Tämä saattaa tulla yllätyksenäkin, kun asiaa ei varsinaisesti suoraan mistään näe. Hyvä soratie on kyllä miellyttävämpi kuin huono päällyste, poislukien rospuuttoajat.

    VastaaPoista

Kommentteja moderoidaan tarvittaessa asiallisen tason säilyttämiseksi. Kaikki kukat saavat kukkia, mutta aggressiivista ja/tai epäasiallista kielenkäyttöä eikä asian vierestä jämppäämistä katsota hyvällä. Nimimerkkikirjoitusten moderaatiokynnys on alhaisempi kuin nimellään esiintyvien tai muuten tunnettujen kommentaattoreiden hengentuotosten. Ennakkomoderonti otetaan toistaiseksi käyttöön tilanteen niin vaatiessa.

Kommentit yli 30 päivää vanhoihin artikkeleihin tarkastetaan ennen julkaisua, ja ne hyväksytään jos ne tuovat käsiteltävään asiaan tai käytävään keskusteluun oleellista uutta sisältöä.