2.6.2026

Leppävirran strada

Ihmeiden aika ei ole ohitse. Suomeen rakennetaan uutta valtatietä.

Viitostiellä Leppävirralla alkaa runsaan 30 kilometrin remontti, jossa nykyinen viitostie laitetaan uuteen uskoon. Nykyinen tie Leppävirran pohjoispuolella on alkuperäistä 1950-luvulla aloitettua tietä, joka on auttamatta jäänyt ajastaan jälkeen.


Urakka jakautuu kahteen osapuilleen yhtä pitkään osuuteen. Kuluvana vuonna alkaa Leppävirran ja Palokankaan välinen muuttaminen keskikaiteella varustetuksi ohituskaistieksi. Vuonna 2027, toivossa on hyvä elää, alkaa työmaa Palokankaan ja Kuopion moottoritien eteläisen päätepisteen välillä Humalamäessä. Tästä tulee moottoritie, eli Kuopion moottoritie kasvaa etelän suuntaan 16 kilometrin verran.

Ohituskaistatie sinisellä, moottoritie vihreällä

Eteläosa rakennetaan suunnilleen viitostien nykyiseen maastokäytävään. Pohjoisosan moottoritie tulee nykyisen valtatien länsipuolelle.

Leppävirran kohdan liittymiä laitetaan uusiksi ja sinne tulee kaksi eritasoliittymää. Muulla tieosuudella niitä on viisi.


Leppävirran kohta

Havaintojen perusteella Leppävirran pohjoispuolella on jo aloitettu puuston poistaminen. Varsinainen tietyö alkaa syksyllä.


Mielenkiintoinen episodi asiassa on puolustusvoimien myöhäisherännäisyys. Firma heräsi vähän myöhään siihen, että Kuopion seudun kaksi varalaskupaikkaa Tervo ja Toivala eivät riitä, vaan olisi kivaa saada kolmaskin. Hyväksytty tiesuunnitelma avattiin ja Paukarlahden kohdan suoralle moottoritieosuudelle varalaskupaikka sitten piirrettiin. Kupletin juonta parantaa se, että puolustusvoimilla ei ole rahaa varalaskupaikan rakentamiseen, eikä ainakaan vielä edes tietoa siitä, mistä sitä saataisiin.

Varalaskupaikka on vähän kaksipiippuinen juttu tieliikenteen kannalta. Onhan se mukava paikka ohittaa (mikä seikka moottoritiellä tosin on kevyesti irrelevantti), mutta harjoitukset saattavat olla kumipyöräliikenteelle melkoinen hidaste.


Toukokuun 2026 viiden päivän harjoitus Jokioisten varalaskupaikalla kakkostiellä Vorsan luoteispuolella. Valtatien liikenne ohjataan Jokioisten keskustan läpi.

Viitostiellä sentään, toisin kuin Vorsan tienoilla, säilyy vanha valtatie rinnakkaistienä.

Sitten kun uusi tieosuus valmistuu, ainoat jäljelle jäävät kyseenalaiset museotieluokkaiset osuudet Helsingin ja Kuopion välillä ovat Juvan–Joroisten väli ja muutamat verraten lyhyet kohdat Mikkelin ja Heinolan välillä. Varsin suosittu vaihtoreitti Helsingistä Kuopioon on ollut nelostie ja ysitie Jyväskylän Kanavuoren kautta, joka on vain muutaman kilometrin viitostietä pitempi. Tämän vaihtoehtoreitin variantti kulkee Suonenjoelta Pieksämäen kautta Joutsaan ja on viitostietä kymmenkunta kilometriä lyhyempi. Onkin mielenkiintoista nähdä, missä määrin liikennettä siirtyy näiltä reiteiltä viitostielle.

19 kommenttia:

NH kirjoitti...

Mitähän kuuluu nykyään Savon kanavan hankkeelle? Se on ollut pitkään maakuntakaavoissa, jonka johdosta kanavamiehet ja tiemiehet ovat olleet vastakkain, koska kanavan linjaus risteää Vt5 kanssa Leppävirran kohdalla. Kanavavarauksen kohdalle piti alun alkaen tulla korkea silta tavallaan kaiken varalta.

Matti Grönroos kirjoitti...

Eiköhän tuo liene vahvasti pöytälaatikon pohjalla. Puolenkymmentä sulkua, kallis ja kuljetustaloudelliselta merkitykseltään mitätön eritoten Saimaan kanavan ollessa suljettuna.

OulaL kirjoitti...

Ohuesti muistelen aikaa, jona oikaisu 4- ja 9-teiden kautta ei käynyt Jyväskylässä (tai silloisessa maalaiskunnassa) lainkaan, vaan oli opastettu Toivakan läpi 13-tielle ja siitä Lievestuoreelle. Lievestuoreelta oli opaste Lahteen.

Matti Grönroos kirjoitti...

Viitoitus Toivakan kautta jäi kohtalaisen lyhytaikaiseksi. Mt618:n remontti nykymuotoiseksi valmistui loppuvuodesta 1990. Viitoitusjärjestely purettiin, kun Viisarimäen–Kanavuoren moottoriliikennetie nelostiellä valmistui 2011 ja jätti Oravasaaren rännin sivuun.

Anonyymi kirjoitti...

2026-27 alkaa tai on käynnissä useita uusia hankkeita, enemmän kuin aikoihin. Isoimmat ovat Raision kohta, Kaarinan ohikulkutie, Vt 9 Tampereen pohjoispuolella, Vt 12 ja 15 Kymenlaaksossa, Vt 5 Leppävirta-Kuopio, Vt 4 koko ongelmallisen välin Kehä I-Kehä III uusiminen, Kehä I Maarinsolmu (viimeiset liikennevalot länsiosalta poistuvat), Vt 9 Lievestuore, Vt 8 Vaasan ohikulkutie, Vt 2 Porin ohikulkutie (Pori saa moottoriliikennetien), Vt 21 osin kokonaan uusi tie Käsivarressa ja Saariston rengastien kehittäminen ympärivuotiseen matkailuun.

Lisäksi useita ruuhkaisia liittymiä muutetaan eritasoliittymiksi ympäri maan ja uusia ohituskaistoja rakennetaan.

Savonkuljettaja kirjoitti...

Itä-Suomeen saadaan tämän kevään kehysriihen linjausten myötä myös ysitien Riistaveden kohta ja Ylämyllyn kohta sekä muita pienempiä hankkeita toteutukseen. Myös tämän artikkelin tieosuudelle kaavailtu varalaskupaikka mainittu osana sotilaallisen liikkuvuuden hankkeita.

Olli H. kirjoitti...

Paukarlahden varalaskupaikka ei jää viimeiseksi varalaskupaikaksi mikä rakennetaan. Seuraavaksi sellaista suunnitellaan ysitielle Suonenjoen ja Humaljoen väliin Lempyyn länsipuolelle.

Olin muuten viestinvaihdossa paikallisen elinvoimakeskuksen kanssa kun alkoi kiinnostamaan minne alustavat suunnitelmat olivat jääneet liittyen Leppävirta-Varkaus -parannusta(keskikaide/eritasoliittymiä). Lupasivat että loppuvuoteen menee suunnitelmien tekemisen aloitus ja ehkä ne saavat jotain suunnitelmia ihmisille esitettäviksi. Odotan niitä innolla.

Olli H. kirjoitti...

Käsittäneeksi ensi vuonna aloitetaan Suonenjoen etl:n parannus, onhan sekin jo jotain. Saa toki korjata jos olen väärässä aikataulun suhteen. Tuusniemen Tulisalmen kohta(tielinjauksen muutos ja 80kmh tavoitteena) on myös saanut "startti"rahat suunnitelman tekemisen aloittamiseen. Pohjois-Karjalan puolella Kuusjärven ohitustie jää vielä vastarannalle odottelemaan rahoitusta.

tienkäyttäjä kirjoitti...

Vt 2:n Porin keskustan kohdan tiesuunnitelmassa tiestä ei ole tulossa moottoriliikennetietä, vaan samanlaista nelikaistaista sekaliikennetietä kuin nykyinen osuus Porista Friitalaan.

Olli H. kirjoitti...

Siilinjärvi - Iisalmi väli tarvitsisi kyllä jonkinmoista päivitystä. Kävin alkuviikosta Iisalmessa asioilla niin en tiennytkään että Lapinlahden kohdalla, tarkalleen ottaen Matin ja Liisan liikepaikan kohdalla nopeusrajoitus oli laskettu 60kmh. Ei näin(oma mielipide). Muutenkin jatkuva 80-100-80 -pumppaaminen ottaa tällä välillä päähän.

Savonkuljettaja kirjoitti...

Voisiko tuolla 60 rajoitukselle kenties olla syynä Matin ja Liisan asemalta sekä kylältä/Valiolta tuleva ja edelleen viitostielle STOP-merkin takaa kääntyvä raskas liikenne. Saattaa muuten tässä(kin) risteyksessä joutua "hetken" odottamaan kääntymistä etenkin jos suuntana kylältä tullessa vasen eli Iisalmi

Savonkuljettaja kirjoitti...

Ai niin, hieman pohjoisempana Nerkoon kohdalle on tiesuunnitelma ilmeisesti jo hyväksytty joten toivottavasti tämä hanke toteutuu lähitulevaisuudessa. Tämä Nerkoon 60 km/h rajoitus taisikin muuten olla viitostien ensimmäinen 60 km/h etelästä pohjoiseen ajaessa. Tietysti nyt tämä uusi vastaava Lapinlahden kohdalla ottaa nyt sen tittelin

NH kirjoitti...

Varalaskupaikkoja on tosiaan rakentunut viime vuosina varsin hyvää tahtia. Tuo Suonenjoen varalaskupaikka on sikäli mielenkiintoinen että siitä olisi linnuntietä Paukarlahteen vain n. 15km. Toisaalta tiehankkeet ovat pitkäkestoisia ja sinne tietysti kannattaa rakentaa minkä tieosuus perusparannetaan ensimmäisenä. Eli nähtäväksi jää onko Suonenjoen paikka vielä siinä vaiheessa listalla kun 9-tie perusparannetaan sillä kohtaa kauttaaltaan. Kuriositeettina voisi mainita että jos kaikki nousutietkin lasketaan mukaan, nelostielläkin paikkoja on jo viisi, ja kuudes alkaa kohta rakentua.

Elyas kirjoitti...

Ai onko viitostiellä noinkin hyvä tilanne? Nelostiellä Oulusta etelään 60 rajoituksia on niin Ranttilassa kuin Pulkkilassakin, ja Kärsämäki ympyröineen tietysti hidastuttaa 40 nopeuteen saakka. Keski-Suomen puolella rajoituksia taitaa olla ainakin Viitasaaren ja Pihtiputaan kohdalla. Kasitien nopeusrajoitushumppa on sitten ihan oma lukunsa...

Savonkuljettaja kirjoitti...
Kirjoittaja on poistanut tämän kommentin.
Savonkuljettaja kirjoitti...

Älä unohda Vaajakoskea...😄

Viitostiellä oli 60 km/h rajoituksia ennen Mikkelin kohdan nelikaistaistusta ja Mikkeli-Juva uusimista muistaakseni ainakin Mikkelin kohdalla vt 13/15 liittymän kohdalla ja Mikkelin pohjoispuolella Visulahden tienoilla.

Elyas kirjoitti...

Vaajakoski on kaakana, ihan Jyväskylän tuolla puolen. Kieltämättä Kanavuori-Vaajakoski on melkoinen pullonkaula, mutta ainakin sille on olemassa suunnitelma. Jyväskylä - Lusi väliä en ole ajanut pariin vuoteen, mutta siinäkin oli muistaakseni joitain melko kummallisia nopeusrajoitusratkaisuja.

Olli H. kirjoitti...

Jkl-Kuopio kehittämiselvityksesssä mainitaan tuo Teerikankaanmäen varalaskupaikka. Tuo suora osuus on siitä kuuluisa että siinä on sattunut lukemattomia kuolonkolareita viime vuosikymmeninä, sain olla kortinsaanti-ikäisenä kerran todistamassa erään ajoneuvojen törmäämisen jälkeistä meininkiä. Ja muutenkin tuolla suoralla sai monesti todistaa vanhaa "vastaantuleva väistää kun ohitan" -mentaliteettia. On vaan parempi että tuo laskupaikka tulisi pian.

Matti Grönroos kirjoitti...

Tiesuunnitelmista on hyvä muistaa, että hyväksytty tiesuunnitelma ei ole tae siitä, että suunnitelma joskus toteutuisi. Tievaltiolla on pöytälaatikossaan erinäinen määrä pikku hiljaa hapertuvia suunnitelmia odottamassa, josko ne joskus saisivat rahaa. Toteutuminen on varmaa vasta, kun hanke on hyväksytty eduskunnassa. Toteutuviksi tulevien valinta on ikuista poliittista peliä, jossa tien käyttäjien tarve harvemmin on ykkösprioriteetin kysymys.